HOME
O NAS
CALL FOR PAPERS
GALERIA
RADA PROGRAMOWA
ORGANIZATOR

ConSelenium 2022

TERMIN: 1 - 2 GRUDNIA 2022
HOME
O NAS
CALL FOR PAPERS
ConSelenium_LOGO_rgb_białe
GALERIA
RADA PROGRAMOWA
ORGANIZATOR

ConSelenium 2022

TERMIN: 1 - 2 GRUDNIA 2022

Agenda

Dzień 1

01/12/2022

 • 8:30 - 9:00 Rejestracja
 • 9:00 - 13:00 Warsztaty
 • 13:00 - 14:00 Przerwa obiadowa
 • 14:00 - 17:00 Warsztaty

01/12/2022 Warsztaty 9:00 - 17:00

Automatyzacja testów obciążeniowych w narzędziu k6

Podczas warsztatów przedstawię narzędzie k6 oraz jego praktyczne użycie w testach obciążeniowych. Pokażę jego największe zalety oraz opowiem o tym, dlaczego moim zdaniem k6 jest obecnie jednym z najbardziej kompletnych i jednocześnie prostym w użyciu narzędziem służącym do implementacji testów wydajnościowych.

Warsztaty bazować będą na konkretnym scenariuszu testowym, który wspólnie zautomatyzujemy, a następnie udoskonalimy, poznając przy tym możliwości narzędzia k6 oraz platformy k6 Cloud, na której wykonane testy zostaną uruchomione.

Zbudujemy również własne rozwiązanie do wizualizacji metryk wyników testów przeciążeniowych w oparciu o InfluxDB oraz Graphany.
Testy API w RestSharp

Dużo osób automatyzuje testy z wykorzystaniem Selenium. Dopiero po czasie uświadamiają sobie wady tej technologii, takie jak np. długość wykonywania testów, czy ich niestabilność.

Aby rozwiązać wyżej wymieniony problem wychodzimy na przeciw z warsztatem, który nauczy Was automatyzować testy API z wykorzystaniem RestSharp-a.

Testy na tym poziomie są o wiele szybsze i stabilniejsze niż takie, które napisane są w Selenium. Dodatkowo nauczycie się generowania raportów z wykonanych testów z wykorzystaniem Allure Report.
Zrób sobie stabilne dane testowe REST API jako przygotowanie do testów frontendu

Generujesz sobie dane testowe na frontendzie?

Twoje testy mają wiele kroków i nie są zbyt stabilne? Czas to zmienić.

Przygotowanie do testów często możemy wykonywać przy pomocy API, które niczym druga połówka bardziej widocznego frontendu uzupełni Twoje testy! Kluczowe w warsztacie będzie pokazanie jak działania api natychmiastowo możemy obserwować na frontendzie, a jednocześnie o ile są szybsze i stabilniejsze.

Dwie zalety - jednoczesne wprowadzenie w świat api od zupełnych podstaw i możliwość wykonywania testów w postmanie, przez stworzenie testu w JAVIE, który umożliwi zarówno testowanie samego API, jak i przygotowania danych do testu frontendowego Selenium. Poziom zaawansowania JAVY - nisko-średni.
Testy wydajnościowe przy pomocy biblioteki locust.io

Na warsztacie zostaną pokazane narzędzia służące do przygotowania, wykonania raportowania wyników testów wydajnościowych.

Dzień 2

02/12/2022

 • 8:30 - 9:00 Rejestracja
 • 9:00 - 9:15 Otwarcie konferencji przez organizatorów
 • 9:15 - 10:00 Keynote - Jakub Rosiński Przerwijmy błędne koło - Jak sobie wyszkolić automatyków?
 • 10:00 - 10:15 PRZERWA KAWOWA

Track 1

 • 10:15 - 11:00 Przemysław Libudzic - Nowy Androidowy świat - jak zautomatyzować testy UI dla Compose
 • 11:00 - 11:45 Igor Domin - Mobile app automation. Evolution.

Track 2

 • 10:15 - 11:00 Mariusz Kapczyński - Jak z QA zostałem coachem - (r)ewolucja w mindsecie testów na przykładzie HuuugeGames
 • 11:00 - 11:45 Krzysztof Kołodziejczyk - Praktyka automatyzacji – Czy tester automatyzujący to już programista?
 • 11:45 - 12:00 PRZERWA KAWOWA
 • 12:00 - 12:45 TBA
 • 12:45 - 13:30 PRZERWA OBIADOWA

10:15 - 16:45 W KULUARACH - Michał Buczko "I hear You - lets investigate"

Track 1

 • 13:30 - 14:15 Radek Lawgmin- A brief history: from the era of manual testing to continuous integration on the example of a software product.
 • 14:15 - 15:00 Piotr Wieczorek - Mity kultury devops i ich znaczenie dla społeczności testerów
 • 15:00 - 15:45 Emilia Lendzion-Barszcz - Zejdźmy niżej z testami wydajnościowymi

Track 2

 • 13:30 - 14:15 Jan Sabak - Ile lat doświadczenia powinien mieć ekspert od automatyzacji testów?
 • 14:15 - 15:00 Jarek Szewczuk - Jak się zmieni rynek narzędzi testerskich (subiektywna opinia).
 • 15:00 - 15:45 Grzegorz Dawid - Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny okiem robotów
 • 15:45 - 16:00 PRZERWA KAWOWA
 • 16:00 - 16:45 Keynote - Patryk Raba Zdalne testowanie słuchawek i headsetów na przykładzie firmy Bragi
 • 16:45 - 17:00 Zakończenie konferencji
Keynote - Jakub Rosiński Przerwijmy błędne koło - Jak sobie wyszkolić automatyków?

CASE STUDY

Nikt nie chce szkolić juniorów, mamy trudności ze znalezieniem doświadczonych automatyków. Czy rozwiązania tych dwóch problemów da się pogodzić? Czy da się przerwać błędne koło, w którym trochę tkwimy jako branża?

W mojej poprzedniej firmie stwierdziliśmy, że tak... i sprawdziliśmy to!

Prezentacja to case study z programu, w którym zatrudniliśmy ludzi po to, żeby ich uczyć. Zaprezentujemy cały proces od planowania, uzyskania wszystkich niezbędnych zgód i finansowania, przez rekrutację, do szkoleń i wyniku, jaki osiągnęliśmy. Zapraszam zarówno testerów, jak i liderów i managerów!
Przemysław Libudzic - Nowy Androidowy świat - jak zautomatyzować testy UI dla Compose

PRELEKCJA

Według Google, Jetpack Compose to zbiór nowoczesnych narzędzi do tworzenia natywnego interfejsu użytkownika. Pozwala on szybciej i łatwiej zbudować UI aplikacji Androidowych, m.in. dzięki wykorzystaniu deklaratywnego API.

Oczywiście Compose przynosi więcej nowinek dla programistów, ale my skupimy się na jednym temacie: jak teraz podejść do pisania testów automatycznych?

UI stworzony przy wykorzystaniu Compose jest inny od tego, który oparty jest na widokach. Jak w takim razie odszukać elementy na ekranie? Jak wykonać akcje albo sprawdzenia? Przejdziemy przez to wszystko na przykładach. Pozwoli Wam to przygotować się do napisania Waszych pierwszych testów UI dla aplikacji androidowych wykorzystujących ten nowy framework.
Mariusz Kapczyński - Jak z QA zostałem coachem - (r)ewolucja w mindsecie testów na przykładzie HuuugeGames

LESSONS LEARNED

Wraz z rozwojem organizacji często zmiana w mindsecie projektowania i tworzenia testów automatycznych nie nadąża za stanem faktycznym. Jak, na przykładzie działu technologii firmy Huuuge Games, poradziliśmy sobie z tym wyzwaniem i jakie problemy spotkaliśmy po drodze.
Igor Domin - Mobile app automation. Evolution.

PRELEKCJA

We are going to talk about the development of mobile app automation testing in our company, about it’s evolution. How we had some Appium tests that we were not happy with and we decided to start from a blank sheet with new native technologies which are XCUITest for iOS and Espresso for Android. From this point we are constantly developing and improving our setup. During this time we collected interesting experiences and case studies that we are going to share in this presentation.
Krzysztof Kołodziejczyk - Praktyka automatyzacji – Czy tester automatyzujący to już programista?

PRELEKCJA

W swoim wystąpieniu chcę wskazać elementy, o które należy zadbać w procesie automatyzacji oraz w jaki sposób możemy zaangażować w projekt testerów nieznających jeszcze zbyt dobrze języków programowania, ale posiadających szereg innych umiejętności, które z powodzeniem usprawnią proces budowy projektu. Czy możemy wówczas takich testerów nazwać już automatyzującymi, czy jednak ich rola będzie stanowić jedynie wsparcie automatyzacji, a automatyk musi być programistą?

Praca testera automatyzującego nie opiera się jednak jedynie na "klepaniu kodu". Dużą część procesu automatyzacji zajmuje wymyślanie, a następnie projektowanie testów wraz z dostosowaniem danych testowych dla konkretnych skryptów testowych. Spora część osób nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo przydaje się doświadczenie w testowaniu manualnym i znajomość technik wspomagających testowanie.

W związku z tym w/w obowiązki automatyka są częściowo oddzielone od warstwy "kodowej" projektu i z powodzeniem mogą być realizowane przez osobę nie znającą żadnego języka programowania. Często realizacja tych zadań jest początkiem drogi ku pełnej automatyzacji.

Czy zatem można być testerem automatyzującym bez umiejętności kodowania, czy jednak tester automatyzujący musi być programistą? Czy możemy wówczas takich testerów nazwać już automatyzującymi czy jednak ich rola będzie stanowić jedynie wsparcie automatyzacji?
Radek Lawgmin- A brief history: from the era of manual testing to continuous integration on the example of a software product.

CASE STUDY

Find out what benefits of QA assistance in Continuous Integration are and learn why Cypress was the first choice for automation on the example of a web software product.
Jan Sabak - Ile lat doświadczenia powinien mieć ekspert od automatyzacji testów?

PANEL DYSKUSYJNY

W trakcie panelu dyskusyjnego chciałbym zadać pytania związane z oceną poziomu umiejętności testerów automatyzujących. Co sprawia, że tester zostaje uznany za eksperta?

Czy czas doświadczenia, to najważniejszy, czy może najmniej ważny czynnik świadczący o "eksperckości"? Jak zmierzyć poziom umiejętności testerów automatyzujących, tak żeby dopasować człowieka do zespołu i projektu?
Piotr Wieczorek - Mity kultury devops i ich znaczenie dla społeczności testerów

LESSONS LEARNED

Kultura pracy i narzędzia DevOps są często traktowane powierzchownie, lub jako magiczny lek na całe cyfrowe i projektowe "zło", czy kolejna przelotna moda w branży IT. Ma też swoich ortodoksyjnych i wojujących wyznawców.

Wszyscy chcą być zwinni i devops, ale na czym można się potknąć?

Zapraszam na spotkanie z moim cyfrowym alter ego, CyberPadre 😉 gdzie omówimy pułapki które czyhają na podróżników poruszających się po niezwykle krętych ścieżkach kultury devops i wpływie jaki to wywiera na społeczność testerów.
Jarek Szewczuk - Jak się zmieni rynek narzędzi testerskich (subiektywna opinia).

PANEL DYSKUSYJNY

Działam w QA od ok 20 lat. Pracowałem z kombajnami (Mercury, Rational, potem HP i IBM), widziałem początki opensource, przeżyłem boom na testowanie a teraz jestem świadkiem rewolucji na rynku IT (QA). Tempo zmian jest ogromne.

Chciałbym pogadać o mojej wizji tego, jak zmieniał się będzie rynek narzędzi testerskich (od zarządzania przez automatyzację i narzędzia devops) w korelacji ze zmianami na rynku testerów.
Emilia Lendzion-Barszcz - Zejdźmy niżej z testami wydajnościowymi

CASE STUDY

Co przychodzi Ci na myśl, gdy słyszysz o testach wydajnościowych? Zapewne JMeter oraz API. A gdyby tak poruszyć temat od strony… kodu? Spojrzeć na napisane przez programistów testy jednostkowe oraz integracyjne?

Zapraszam Cię serdecznie na prelekcję dotyczącą tego zagadnienia. Wspólnie odkryjemy biblioteki ułatwiające te testy (m.in. Zerocode). Omówimy jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami, w jaki sposób dostosować nasz kod do testów oraz czy warto 😉
Grzegorz Dawid - Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny okiem robotów

LESSONS LEARNED

Technologia RPA staje się coraz popularniejsza na rynku. Przestaje być nowinką, którą chwalą się nieliczni, a powoli staje się standardem rynkowym.

W UFG zaczęliśmy przymierzać się do wdrożenie technologii RPA w grudniu 2020 roku. W chwili obecnej na produkcji roboty obsługują sześć procesów biznesowych, do końca roku planujemy dokończyć robotyzację kolejnych czterech. I na pewno na tym nie poprzestaniemy.

W ramach wystąpienia podzielimy się doświadczeniami zdobytymi w trakcie tego prawie już dwuletniego projektu. Pokażemy jak u nas wygląda proces wdrożenia robota - opowiemy o tym, czym się kierujemy przy wyborze kolejnych procesów do robotyzacji i w jaki sposób staramy się maksymalizować zwrot z wdrożenia kolejnych robotów. Porozmawiamy o tym jakie mieliśmy problemy na etapie testów robotów i jak finalnie je rozwiązaliśmy. Przedstawimy warunki pozwalające uznać robota za gotowego do wdrożenia produkcyjnego, jak mierzymy jego efektywność i jak nad nią pracujemy w cyklu życia robota. Powiemy czy z naszej perspektywy roboty faktycznie okazały się rozwiązaniem na długi proces wdrażania zmian w systemach IT.

Czyli po prostu porozmawiamy o tym jak wygląda w naszej organizacje codzienne życie z robotami.
Keynote - Patryk Raba Zdalne testowanie słuchawek i headsetów na przykładzie firmy Bragi

CASE STUDY

Podczas produkcji oprogramowania dla słuchawek i headsetów bezprzewodowych często zachodzi problem dostępności urządzeń dla wszystkich pracujących przy projekcie osób. Szczególnie dało się to zauważyć w trakcie pandemii, gdy zaburzone były łańcuchy dostaw lub kiedy osoby zainteresowane pracowały z miejsc, do których urządzeń wysłać się nie dało - na Ukrainie. W tym case study przedstawię jak wykorzystując własne doświadczenie z device labami, badanie rynku firm dostarczających wymagane rozwiązania i rozmowy wewnątrz firmy. Powoli tworzę zdalne środowisko pozwalające każdemu w firmie uzyskać zdalny dostęp do słuchawek, headsetów, a także do development boardów.
Wróć na stronę główną
Scroll to Top